11 דברים שעליך לדעת על ניתוח מעקף קיבה

/


ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה עוזר לך לרדת במשקל על ידי שינוי האופן שבו הקיבה והמעי הדק מטפלים במזון שאתה אוכל. לאחר הניתוח, הקיבה שלך תהיה קטנה יותר, ותרגיש מלא עם פחות אוכל. המזון שאתה אוכל לא יעבור יותר דרך חלקים מסוימים של הקיבה והמעי הדק, מה שמפחית את הספיגה של קלוריות וחומרים מזינים. מעקף קיבה נחשב לניתוח מגביל, המשנה באופן קבוע את האופן שבו גופך מעכל מזון.

מה כרוך בניתוח מעקף קיבה?

ניתוח מעקף קיבה כולל שני שלבים עיקריים:

 1. הקטנת הקיבה: המנתח שלך משתמש בסיכות כדי ליצור כיס קיבה קטן יותר, המגביל את כמות המזון שניתן לאכול.
 2. המעקף: כיס הקיבה הקטן מחובר לחלק מהמעי הדק, מה שעוקף את שאר הקיבה וחלק מהמעי הדק. זה גורם לשינויים הורמונליים שמגדילים את תחושת השובע ומשפרים את בקרת הסוכר בדם, מה שעשוי להפוך את הסוכרת.

ניתוח מעקף Roux-en-Y (RNY)

בניתוח מעקף Roux-en-Y, נוצר כיס קיבה קטן בעזרת סיכות, שמגביל את צריכת המזון. כיס הקיבה העליון מחובר ישירות למעי הדק, מה שעוקף חלק גדול מהקיבה ואת החלק הראשון של המעי הדק שנקרא תריסריון. המזון עובר דרך האנסטומוזה (החיבור) שנוצר בין הכיס למעי הדק, שנעשה בכוונה די צר כדי שהמזון יישאר בכיס זמן רב יותר, מה שיגרום לך להרגיש מלא לזמן ממושך יותר.

ניתוח לפרוסקופי או פתוח

ניתוח מעקף קיבה ניתן לבצע בשתי דרכים תחת הרדמה כללית: a) ניתוח לפרוסקופי: מצלמה קטנה, הנקראת לפרוסקופ, מוחדרת לקיבה שלך. המנתח שלך יבצע 4 עד 6 חתכים קטנים בקיבה שלך. לאחר מכן, הלפרוסקופ יוחדר דרך אחד מהחתכים ויחובר למסך וידאו בחדר הניתוח. המנתח יסתכל על המסך כדי לראות בתוך הקיבה וישתמש בכלים כירורגיים דקים לביצוע המעקף, שיוחדרו דרך החתכים האחרים. b) ניתוח פתוח: המנתח יבצע חתך כירורגי גדול כדי לפתוח את הקיבה. המנתח יבצע את המעקף על ידי עבודה על הקיבה, המעי הדק ואיברים אחרים. מרבית הניתוחים הבאריאטריים כיום מתבצעים בשיטות זעיר פולשניות (ניתוח לפרוסקופי) עם סיכוי קטן לעבור לניתוח פתוח אם יש צורך. יתרונות הלפרוסקופיה על פני ניתוח פתוח כוללים הליך קצר יותר, שהות קצרה יותר בבית החולים, התאוששות מהירה יותר, פחות כאבים, צלקות קטנות יותר וסיכון נמוך הרבה יותר לפתח בקע או זיהום.

האם אני מתאים לניתוח מעקף קיבה?

בדרך כלל תישקל אפשרות של ניתוח הרזיה אם אינך יכול לאבד כמות משמעותית של משקל ולשמור עליו בעזרת דיאטה, שינוי התנהגות ופעילות גופנית בלבד; או אם יש לך בעיות בריאות חמורות הנגרמות מעודף משקל. רופאים משתמשים לעיתים קרובות במדד מסת הגוף (BMI) ובמצבים בריאותיים כמו סוכרת, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה, כאבי מפרקים ודיכאון כדי לקבוע אילו מטופלים סביר שיפיקו תועלת מניתוח הרזיה. המנתח הבאריאטרי שלך ידון באפשרות הטובה ביותר של הרזיה עבורך ואם אתה מתאים לניתוח מעקף קיבה.

יתרונות ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה הוא הליך הרזיה יעיל מאוד. הירידה במשקל נוטה להיות מהירה ודרמטית יותר מאשר הליכי הרזיה אחרים. אם אתה מחפש ניתוח הרזיה שיציע לך את הסיכוי הטוב ביותר לרדת הכי הרבה משקל, אז ניתוח מעקף קיבה עשוי להיות האפשרות עבורך. באופן כללי, מטופלים של מעקף קיבה יורידו סביב 70 אחוז ממשקלם העודף, מטופלי כריתת קיבה שרוולית יורידו סביב 60 אחוז, ומטופלי כריתת קיבה רצועתית יורידו סביב 50 אחוז. עם זאת, כמות המשקל שמוריד כל מטופל עשויה להשתנות בהתאם לנסיבות אישיות. לאחר מעקף קיבה סביר שתרגיש טוב יותר באופן דרמטי עם שיפורים מהירים במצבים הקשורים להשמנה כגון סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, אסתמה, דלקת מפרקים, דום נשימה בשינה וצרבת. הירידה במשקל אמורה גם להקל עליך לנוע ולעשות את הפעילויות היומיומיות שלך, מה שמשפר את איכות החיים שלך. מעקף קיבה מציע תוצאות טובות לטווח הארוך ורבים מצליחים לשמור על רוב המשקל שהורידו.

מהם הסיכונים?

מעקף קיבה הוא ניתוח גדול ולכן יש לו סיכונים, חלקם מאוד רציניים. עליך לדון בסיכונים אלו עם המנתח שלך. הסיכון הגדול ביותר בניתוח זה הוא האפשרות לפתח קרישי דם ברגליים (פקקת ורידים עמוקים או DVT), והסיכון הכי גבוה לכך הוא בששת השבועות הראשונים לאחר הניתוח. עם זאת, גרביים אלסטיות ושימוש מדי פעם במשאבת דחיסה יחד עם תרופות לדילול דם משמשים כדי לנסות למנוע זאת.

סיבוכים שעלולים להתרחש

 • דליפה באתרים רבים של חיבור הקיבה והמעי.
 • הצרות (היצרות) של פתחים למעי.
 • העברה מהירה מדי של מזון למעיים לפני שהוא מתעכל כראוי, מה שיכול לגרום לבחילות והקאות, נפיחות, סחרחורת, הזעה ושלשולים. התופעה יכולה להיחשב גם כיתרון שכן היא עוזרת למטופלים להימנע מאכילת מזונות עתירי סוכר ושומן שגורמים לתופעה.
 • אבני מרה עשויות להתפתח לאחר ירידה מהירה במשקל.
 • יהיה עליך להקפיד על הדיאטה שלך, לקחת ויטמינים ומינרלים לטווח ארוך כדי למנוע מחסור בוויטמינים/מינרלים, וייתכן שתצטרך לעקוב אחרי רמות מסוימות של חומרים מזינים בדם.
 • הרחבה של הקיבה ה”עיוורת”. זה נדיר, אך דורש אבחון וטיפול דחופים.

הכנות לניתוח מעקף קיבה

 • אם אתה מעשן, עליך להפסיק לעשן מספר שבועות לפני הניתוח ולא להתחיל שוב לאחריו. עישון מאט את ההתאוששות ומגביר את הסיכון לבעיות.
 • ייתכן שתתבקש להפסיק לקחת תרופות כמו אספירין, איבופרופן (אדוויל, מוטרין), ויטמין E, וורפרין (קומדין) וכל תרופה אחרת שמקשה על הקרישה של הדם. עליך לשאול את הרופא על התרופות שניתן עדיין לקחת ביום הניתוח.
 • הכין את הבית שלך לתקופה שלאחר הניתוח.

לאחר ניתוח מעקף קיבה

מרבית המטופלים יכולים להשתחרר הביתה תוך 3 עד 5 ימים לאחר הניתוח. תוכל ללכת הביתה כשאתה מסוגל לנוע ללא הרבה כאב ויכול לאכול מזון נוזלי או מרוסק ללא הקאות.

הירידה במשקל דורשת גם את המחויבות שלך

ניתוח מעקף קיבה אינו שרביט קסם לטיפול בהשמנת יתר. כדי לרדת במשקל ולהימנע מסיבוכים מההליך תצטרך לעקוב אחרי הנחיות האכילה והפעילות הגופנית שניתנו לך על ידי המנתח שלך. הנחיות אלו יכללו הגבלת כמויות המזון לכוס אחת בכל ארוחה וכיצד למנוע מחסור תזונתי. מעקב קפדני ומוטיבציה מתמדת עוזרים למנוע בעיות. שינויים באורח החיים לאחר הניתוח יכולים להיות החלק הקשה ביותר בתהליך ההתאוששות. מטופלים שמצליחים ביותר בניתוחים באריאטריים מאמצים הרגלי אכילה ופעילות גופנית מתונים לשמירה על הירידה במשקל לאורך זמן.

Post Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir