מעבר גסטרי מיני – היתרונות הגדולים ביותר

/

מיני ניתוח מעבר גסטרי: היתרונות המרכזיים הניתוח האידיאלי לשומן מוחלט מתבצע בסיכון מינימלי וללא תופעות לוואי, ויכול להביא להפחתת משקל קבועה, לשיפור תחושת החיים ולהארכת משך החיים. בהקשר זה, מיני ניתוח ה-Mini Gastrik Bypass זוכה לפופולריות כנראה כי הוא שיטה טכנית שניתן להחליטה בה קלה וכאשר יש בעיה היא קלה לתיקון. ניתן להניח כי בשנים הקרובות ניתוחי תיקון אלו יהפכו להיות הניתוח הפופולרי ביותר. MGB הוא ניתוח יעיל וחזק, אך זאת בתנאי שהוא מבוצע בטכניקה נכונה ולא עובר על העקרונות הבסיסיים…

אפילו פרופסור מאל פובי, שהיה תומך בניתוח גסטרי דרך הצינור (Roux-en-Y) ואף קיבל ניתוח עצמו בשםו, הגיע לכנס ב-2010 כדי לדון בטוב ביותר ניתוח בריאטרי ב-PBD-DS ובניתוח עם הצינור החוזר (banded bypass). אך אחרי ההרצאות של רותלידג’ וקולר, אמר שדעתו על מיני ניתוח ה-Mini Gastrik Bypass השתנתה.

ב-2016, לאחר שהתחיל כיועץ במרכז לכירורגיה בריאטרית ורובוטית Mohak בהודו, פובי שיתף פעולה את תוצאות 2765 מקרי מיני גסטריק בייפס. רק בשלושה מקרים היה צורך בתיקון לניתוח גסטרי עקב זיהום עצמי, ובחמישה מקרים נדרש תיקון בגלל הפחתת משקל יתר והיפופרוטינמיה. ב-4500 מקרים לא נראתה מוות עקב תת-תזונה של חלבונים. שיעול ופיצוץ עלולים להיות גבוהים מהניתוח הרגיל, ושיעול והפיצוץ שנוצרים מחדש מקום מתחת למעי הקטן.

לאחר שביצע 7000 ניתוח גסטרי בייפס ו-3000 ניתוחים אחרים להוצאת עוברים, פובי אומר שמיני ניתוח ה-Mini Gastrik Bypass הוא שיטה טכנית שניתן להחליטה בה, אפקטיבית גם במקרים של צמיחה חוצפת של שומן. “למרות כל הדעות האישיות והפוליטיות, זה קשה לי לומר, אך מיני ניתוח ה-Mini Gastrik Bypass הוא ניתוח עדיף על הניתוח עם הצינור החוזר,” הוא מוסיף.

ל-Mini Gastrik Bypass יש קונטרינדיקציות יחסיות. כמו כן, יש כמה קבוצות חולים להן הניתוח עשוי להתאים במיוחד:

-גיל ו- BMI: בני נוער צעירים (בגיל 13) ובמבוגרים דווקא מדווחים על תוצאות מעולות, ולכן כל החולים שאינם חולים במחלת בריאות סבירה הם מועמדים ל-MGB. עם זאת, יש להיות זהירים עם המרחק המופחת מהספיגה בחולים מבוגרים, ואפשר להקציף אותו קצת. בנוסף, ה-Mini Gastrik Bypass מבטיח תוצאות מעולות גם במקרי צמיחה של שומן קיצונית, וכאשר מתקציבים את האזור המפחית את הספיגה ב-60% ויותר, ניתן להשוות אותו ל-Biliopancreatic Diversion שמורכב מבין.

-מחלות מטבוליות נלוות: חולים עם שומן אבדומינלי יתר, ו/או תסמונת מטבולית מתקדמת, הם מועמדים מושלמים ל-MGB בשל השפעתם המטבולית הגבוהה של הניתוח. השפעתו המטבולית הגבוהה הופכת את ה-Mini Gastrik Bypass לאפשרות מצוינת גם לחולים עם סכין אינדקס גוף גבוה, אך יש לזכור כי השיפור הארוך טווח שהניתוח מבטיח מעולם לא נבדק עם ה-MGB הוא יעיל כזה של ניתוחים כמו Tüp Mide והצינור החוזר.

-רפלוקס וקרע יתקיני: חולים עם מחלת רפלוקס פליטי יתקיני (כולל אף לא מולדת של עורק באף) או חולים עם מחלת רפלוקס רפלוקסית, אפילו אם יש צורך לביצוע ניתוח מעבר כזה, הם מועמדים מתאימים ל-Mini Gastrik Bypass בשל השפעתו הפולטת על הלחץ.

-מצב המעי הדק: עקב המנותחות המכילות את המעי הדק, יש לוודא כי במהלך הניתוח ישרותי המעיים. במקרים של חולים שעברו ניתוחי בטן, יש לפתור בעיות של הקרצות במעי הדק. כאשר המעיים אינם נזרקים בצורה נכונה (“פלווס מקורד”) אז ניתוחי ה-Mini Gastrik Bypass וגם כל ניתוח מורכב נוסף שקשור למעי יהיו נגדים. על אף שמקצוענים מודיעים כי ניתוחי ה-Mini Gastrik Bypass לא מתאימים למקרים בהם אורכו של המעי הדק קצר מ-3.5 מטר, זאת נכון רק אם המעי הדק לא נמדד כולו ואם הוא מתבצע בתוך הניתוח בצורה נכונה.

-צורך בניתוח מתיקון לאחר ניתוחים אחרים: לאחר ניתוחים מוגבלים כמו ניתוח הצינור החוזר או Tüp Mide, נראה כי ה-Mini Gastrik Bypass מתאים מאוד כגרסת ניתוח מתיקון. עם פופולריותה של ניתוח ה-Tüp Mide בימינו, ניתן להניח כי בעוד עשור ניתוח מתיקון מ-Tüp Mide ל-Mini Gastrik Bypass יהפוך לניתוח המתיקון הכי נפוץ. ניתן גם לראות ב-Mini Gastrik Bypass ניתוח מסוג שני לניתוח מתיקון לקרעות התפרעות.

-דרישות מיוחדות: חולים שמצמצמים עלולים לעשן קרון, חייבים להפסיק לעשן לפחות 6 חודשים לפני הניתוח. אם יש תלות בתרופות, כדאי לבצע תקופת הרגעה של שלוש שנים לפחות.

Post Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir