מיני מעקף קיבה

/

מיני מעקף קיבה הוצג לראשונה בשנת 1997 בבית החולים של אוניברסיטת צפון קרוליינה על ידי מנתח הטראומה ד”ר רוברט רטלדג’ כשינוי הראשון של ניתוח בילרות’ II הסטנדרטי.

בשנת 2018, IFSO הצהירה כי היא רואה במיני מעקף קיבה כאחת הטכניקות הכירורגיות העיקריות, אך ביקשה שלא להשתמש בשם “מיני” אלא לקרוא לו רק מעקף קיבה עם אנסטומוזה יחידה.

מיני מעקף קיבה או מעקף קיבה עם אנסטומוזה יחידה?

מיני מעקף קיבה, הידוע גם כמעקף קיבה עם אנסטומוזה יחידה, הוא הליך המשלב חלק מהתכונות של ניתוח שרוול קיבה ומעקף קיבה סטנדרטי. נוצר כיס קיבה ארוך, ולאחר מכן הכיס שנוצר מחובר למעי הדק.

ניתוח מיני מעקף קיבה הוא אחד הניתוחים הבאריאטריים הנפוצים ביותר. הסיבה העיקרית לניתוח זה היא טיפול במחלות כגון סוכרת, כולסטרול גבוה ולחץ דם גבוה בשל משקל יתר. הוא יכול להיות מיושם על מטופלים שעברו בעבר ניתוח טבעת קיבה או שרוול קיבה אך לא הצליחו לרדת במשקל.

קריטריוני ההתאמה לניתוח מיני מעקף קיבה דומים לאלו של מעקף קיבה Roux-en-Y. מטופלים עם תסמונת מטבולית ו-BMI מעל 35 מתאימים לניתוח מיני מעקף קיבה.

מספר ניתוחי מיני מעקף קיבה בעולם

מספרי ניתוחי מיני מעקף קיבה ראשוניים ורביזיים עולים בהשוואה לשיטות אחרות. עם זאת, שיעור העלייה במספר הניתוחים אינו שווה. בעוד שמדינות כמו אנגליה, ישראל, מצרים, שוויץ ואוסטרליה הסתגלו לשיטה מהר יותר, עדיין קיימת דעה קדומה כלפי מיני מעקף קיבה בארה”ב.

בהתייחס למידע במאגר הניתוחים הבאריאטריים של IFSO (2019), פרופ’ ד”ר אלמינו ראמוס מציין כי ישנן עדויות המראות שמיני מעקף קיבה עדיף על ניתוח Roux-en-Y ועל ניתוח שרוול קיבה מבחינת ירידה במשקל בקרב מטופלים עם השמנת יתר חולנית.

נקודות המפתח בפרטים הטכניים של מיני מעקף קיבה

  • למרות שזה לא משתנה לפי גיל או BMI, קוטר צינור הכיול צריך להיות בין 34 ל-40 מ”מ.
  • השימוש בחיזוקי קו סיכות אינו סטנדרטי.
  • אנסטומוזה של קיבה-מעי צריכה להיות 45 מ”מ.
  • חלוקת האומנטום הגדול אינה שגרתית, אך יש לעשות זאת במידת הצורך.
  • מדידת אורך המעי הכולל אינה שגרתית.
  • טווח ה-BMI המינימלי עבור מטופלים שאינם שמנים הוא 25 – 30.
  • יש לשקול רביזיה Roux-en-Y במקרים של ריפלוקס חמור.
  • שימוש שגרתי במגן קיבה לאחר הניתוח הוא 3 – 6 חודשים.
  • שימוש בויטמינים לכל החיים; מולטי ויטמין, סידן, ברזל, ויטמין D והזרקת B12 רבעונית.
  • הגדלת מרחק המעקף היא אופציית הרביזיה המתאימה ביותר להחזרת משקל כבדה.

היתרונות הגדולים של מיני מעקף קיבה

הניתוח הבאריאטרי האידיאלי, שמבוצע עם סיכונים וסיבוכים מינימליים, הוא אחת השיטות המשפרות את איכות החיים על ידי ירידה במשקל קבועה. מסיבה זו, מיני מעקף קיבה באמת בולט כשיטה קלה ליישום מבחינה טכנית. ייתכן שזה יהיה ניתוח הרביזיה הנפוץ ביותר בשנים הקרובות.

מהם היתרונות של מיני מעקף קיבה?

לאחר ניתוח מעקף קיבה, המטופל מאבד כ-10-15 קילוגרם בחודש הראשון. שיעור ההצלחה של ירידה במשקל עודף לאחר הניתוח גבוה יותר משרוול קיבה. בשתי השיטות, צריכת המזון מוגבלת. לאחר הניתוח, 75 אחוז מהמשקל העודף יורד בשנה הראשונה ו-80-90 אחוז בשנה השנייה. עם ירידת המשקל העודף, נצפית שיפור משמעותי במחלות הנלוות להשמנה.

מי מתאים לניתוח מיני מעקף קיבה?

שיטת מיני מעקף קיבה מועדפת בטיפול בחולים עם השמנת יתר חולנית תלויה באינסולין. היא יעילה יותר משרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה קלאסי, במיוחד אצל חולים סוכרתיים. מיני מעקף קיבה היא השיטה המועדפת בדרך כלל לחולים עם השמנת יתר חולנית שעברו ניתוח שרוול קיבה או ניתוח הקטנת קיבה והשיבו את משקלם לאחר שנים. אצל חולים אלו, ניתוח מיני מעקף קיבה הוא קל מאוד ומעט סיבוכים.

מיני מעקף קיבה כניתוח רביזיה

מקרה עולה של ניתוחי רביזיה מתרחש בשל ירידה לא מספקת במשקל או עלייה במשקל, במיוחד לאחר ניתוחים מגבילים. רביזיה של מיני מעקף קיבה היא אחת השיטות היעילות לאחר ניתוח טבעת קיבה ושרוול קיבה. מיני מעקף קיבה מציע ירידה מוצלחת יותר במשקל מאשר רביזיה של Roux-en-Y.

מעקב אחר מטופלים לאחר מיני מעקף קיבה

מכיוון שעלולים להיות חוסרים בויטמינים ומינרלים אצל חולים עם השמנת יתר לפני מיני מעקף קיבה, יש להשלים את הבדיקות הנחוצות לפני הניתוח.

רביזיות מיני מעקף קיבה

לאחר ניתוח מיני מעקף קיבה, ייתכן שיהיה צורך בניתוחי רביזיה מסיבות שונות כגון דימום, היצרות, פרפורציה, ירידה מוגזמת במשקל, תת תזונה בלתי נשלטת, עלייה במשקל, ירידה לא מספקת במשקל או ריפלוקס.

פתרון כירורגי לבעיות מיני מעקף

הסיכון להיתקל בבעיה ארוכת טווח שצריך לתקן עם ניתוח לאחר מיני מעקף קיבה הוא נמוך מאוד. במקרה של דימום לתוך הבטן, שיטות כירורגיות קלאסיות ולפרוסקופיה אבחנתית הן הסטנדרט. ניתן להשתמש בתפרים ובדש אומנטום בדימום כיב שולי חריף. בדומה, דליפות קיבה ודליפות אנסטומוטיות ניתנות לטיפול באמצעות תפרים ודש אומנטום, בשונה מניתוח שרוול קיבה.

כיב קיבה

התפתחות כיב קיבה במיני מעקף קיבה אינה שונה בהרבה מ-RnY. ייצור חומצה מופרז, שימוש באלכוהול, סטרואידים ונוגדי קרישה וזיהום ב-H. pylori יכולים גם להוביל לכיבים שוליים.

מעקף מיני קיבה וריפלוקס מרה

מחזור המרה של חומצות מרה, תפקידן בעיכול ובספיגה, השפעותיהן המטבוליות והקשר הקרוב שלהן למיקרוביוטה ידועים היטב. מחזור חומצות מרה משתנה לאחר סוגי מעקף קיבה. ירידה קלה בספיגת מרה במעי הלבלב היא אחד העקרונות הבסיסיים של ניתוח מיני מעקף קיבה.

תת ספיגה ותת תזונה חלבונית קלורית

ככל שמרחק המעי המוחמץ גדל, כך גדל גם הסיכון לתת תזונה. מסיבה זו, יש לבדוק אותם לפני הניתוח ולהשלים את החוסרים. הערכים החסרים הנפוצים ביותר הם; B1, B6, B12, חומצה פולית, ברזל, ויטמין A, ויטמין D, ויטמין E, ויטמין K, אבץ ואלבומין. מקרו ומיקרו נוטריאנטים נספגים מחלקים שונים של מערכת העיכול. לכן, ניתן לראות חוסרים תזונתיים שונים לאחר ניתוח באריאטרי.

סיבוכים בדרכי המרה לאחר מיני מעקף קיבה

למרות היווצרות אבנים בכיס המרה נפוצה למדי לאחר ניתוח באריאטרי, שיעור אבני כיס המרה הסימפטומטיים נמוך מאוד לאחר מיני מעקף קיבה.

סרטן מיני מעקף קיבה והחזר ושטי של מרה

למרות הדיונים, אין עדויות מספקות שיכולות לאשר את הקשר בין ריפלוקס מרה והתפתחות סרטן ושטי לאחר מיני מעקף קיבה.

4o

Post Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir