כתרים דנטליים: סוגים, יתרונות, עלות, פרוצדורה ועוד ועוד

/


כתר שיניים

כתר שיניים הוא כיס שצור בצורת שן המונח על שן כדי לשחזר את הצורה, הגודל, החוזק והמראה שלה, ולשפר את מראה השן. זהו אחד השיקומים השן הנפוצים ביותר ונמלץ לעיתים קרובות במקרים של נזק קשה או רקמה רקמה, או לאחר טיפול בשורשים.

הכתר השיני נעשה בהתאם לצורך ונצמד במקום כדי לכסות את כל חלק הנראה של השן, הנמצא מעל קו החתך. ניתן לייצר אותו ממגוון חומרים, כולל זכוכית, קרמיקה, מתכת או קומבינציה של מספר חומרים אלה.

הכתרים השיניים מציעים מספר יתרונות כולל:

 1. שחזור פונקציית השן: הכתר יכול לשחזר את פונקציית השן שנפגעה על ידי נזק קשה או קרישה, מאפשר למטופל להשתמש בשן באופן רגיל לקילוף ולמעיכה.
 2. הגנה על שן מורכבת: שיניים שעברו טיפול בשורשים או שיש להם תכנון גדול מסוכן יותר לשבירה, וכתר יכול לסייע להגן על השן מנזק נוסף.
 3. שיפור מראה השן: כיוון שכתר כוסה את כל חלק הנראה של השן, הוא יכול לשפר את מראהה של שן שאינה מוצלחת, פגועה בצבע או יש לה בעיות קוסמטיות נוספות.
 4. התאמה ארוכת טווח: כתר שיניים יכול להחזיק עד 15 שנה עם טיפול ותחזוקה תקינים.

למה אני צריך כתר שיניים?

אם הרופא השיני שלך המליץ על כתר שיניים, יתכן שתשאל למה זה נדרש ומה זה יכול לעשות לבריאות הפה שלך. כתרי שיניים הם שיקומים שיניים נפוצים המשמשים לחיזוק והגנה על שיניים פגועות או קרועות, שיפור מראהן ושחזור פונקציונליותן. הנה כמה מהסיבות שבהן ייתכן שתצטרך לכתר שיניים:

 1. קרישה קשה של השן: כשקרישה לא נטולת טיפול, ייתכן שהיא תתקדם לנקודה בה מילוי או תיקוני שן כבר לא יהיו מספיקים. במקרים כאלה, כתר יכול לשחזר את פונקצייתה וחוזקה של השן.
 2. שבירה או קרע בשן: כתר יכול לשמש כהגנה על שן ששוברה או נקרעה, מונע נזק נוסף ווודא שהשן שומרת על פונקציותיה.
 3. מילוי גדול: כשיש לשן מילוי גדול, זה יכול לחלש את השן ולפגוע במבנה שלה. כתר יכול למנוע שבר של השן ולספק הגנה יותר טובה.
 4. טיפול בשורשים: שן שעברה טיפול בשורשים יכולה להיות מאוד דלה וקשורה לשבירה. כתר יכול לספק הגנה וחוזק לשן שעברה טיפול בשורשים.
 5. שיפור קוסמטי: כתר שיניים יכול לשמש למטרות קוסמטיות, לשפר את מראה השן שסבלה מפגמים כמו כתמים, צבע שונה או בעיות קוסמטיות אחרות.

כמה זמן כתרי שיניים נחזיקים?

התהליך לקבלת כתר שיניים כולל שני פגישות ברוב המקרים. בפגישה הראשונה, ייערך השינה בה השין תוכנן ותצורתה יושבו נפגעים ויושלט כדי להתאים לכתר. אז יתקבל יציקת השין ותשלח למעבדה שתכין את הכתר הסופי. בפגישה השנייה, ייסרטן הכתר הזמני והכתר הסופי יתקבע במקום.

מהם סוגי הכתרים השיניים השונים?

כתרי שיניים הם שיקומים נפוצים שמשמשים לשיפור הפונקציה, החוזק והמראה של שיניים פגועות או קרועות. כתרים זמינים בחומרים שונים, ולכל סוג יתרונות ייחודיים וחסרונות:

 1. כתרי מתכת: עשויים ממתכות שונות כמו זהב, פלדה או סגסוגות מתכתיים. הם עמידים ביותר וארוכי טווח, אך פחות אסתטיים ולכן מתאימים לשיניים בחלק האחורי של הפה.
 2. כתרי פורצלן-ממתכת (PFM): עשויים מבסיס מתכתי עם ציפוי פורצלן, מספקים עמידות וקוסמטיקה. יכולים להציג קו כהה בקו החיאה ולהתעבד עם הזמן.
 3. כתרי פורצלן כולו: עשויים לחלוטין מפורצלן או קרמיקה, יותר טבעיים מראה ואסתטיים. פחות עמידים ויותר שבירים מכתרים מתכתיים.
 4. כתרי זירקוניום: עשויים מזירקוניום, חוזקם דומה למתכת אך יותר אסתטיים ופחות עמידים לשבירה. מתאימים לשיניים קדמיות או נראות.

Post Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir