האם חוסר בוויטמין D גורם להשמנת יתר? או שמא ההפך?

/

רמות ויטמין D והשמנת יתר קיימת קשר חזק בין רמות נמוכות של ויטמין D (ויטמין D בסרום 25(OH)) להשמנת יתר. מצב זה מצוין כבר שנים רבות, ללא זיהוי סיבות תת-קרקעיות מעבר ללכידת ויטמין D ברקמת שומן.

הקשר ההפוך בין ויטמין D והשמנת יתר נראה גם במחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, קדם-סוכרת ותנגודת לאינסולין, כמו גם בסרקופניה והזדקנות. רוב המחקרים מדגישים את הקורלציה בין השמנת יתר לבין חוסר ויטמין D בכל קבוצות הגיל והאתניות. סיבות ותוצאות פוטנציאליות לחוסר ויטמין D בהשמנת יתר עדיין אינן מובנות במלואן.

ויטמין D ורקמת שומן נטען כי המצב של רמות ויטמין D נמוכות בהשמנת יתר עשוי לנבוע מעלייה בסילוק ויטמין D מהסרום ואגירה מוגברת של ויטמין D ברקמת שומן.

ויטמין D ברקמת השומן משפיע על דלקת, חיסון מולד, מטבוליזם, והתמיינות ואפופטוזיס של סוגי תאים שונים. יש קשר חזק יותר בין 25(OH)D לשומן ויסרלי בהשוואה לשומן תת-עורי, מה שמעיד על השפעת הדלקת והרכיבים של תסמונת מטבולית על חילוף החומרים של ויטמין D.

מכיוון שוויטמין D בעל תכונות אנטי-דלקתיות, ייתכן שמצב נמוך של ויטמין D תורם לדלקת ברקמת השומן שהיא קשר חשוב בין השמנת יתר לבין סיבוכים מטבוליים הקשורים להשמנת יתר. אגירת ויטמין D מוגברת ברקמת השומן, אם מלווה בעלייה מקבילה בייצור המקומי ובפעילות של 1,25(OH)2D3, עשויה לווסת את פעילות התאים ברקמת השומן ואת רמת הדלקת ברקמת השומן. כמו כן, ייתכן ש-1,25(OH)2D3 מווסת את תפקוד המאקרופאגים והתאים החיסוניים האחרים ברקמת השומן.

הידוע היטב שוויטמין D נאגר ברקמת השומן, דבר שייתכן שהיה חשוב באבולוציה של חולייתנים החיים באזורים שבהם ייצור ויטמין D נמוך בחורף ונדרשת פעילות של מאגרי ויטמין D לשמירה על רמות מספקות של ויטמין D.

מהו תפקיד ויטמין D בהשמנת יתר? השאלה המרכזית שעדיין לא נענתה היא: האם חוסר ויטמין D הוא תוצאה מקרית של אגירת ויטמין D בשומן, או שיש לו תפקיד בהתפתחות השמנת יתר ובסיבוכיה כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ויתר לחץ דם?

רמות נמוכות של ויטמין D גורמות בדרך כלל להפחתת ספיגת סידן במעיים ולירידה ברמות הסידן, מה שמוביל בסופו של דבר לעלייה במחזור העצם ולהפחתה בצפיפות המינרלית של העצם (BMD).

עם זאת, ידוע שבהשמנה יש BMD גבוה יותר בהשוואה לרזים. מצב זה מצביע על כך שבהשמנה לא נראה שיש השפעות של חוסר ויטמין D על העצם, ואגירת ויטמין D ברקמת השומן עשויה להוות מקור מתמשך המסייע לשמור על בריאות העצם.

הסבר נוסף עשוי להיות שבחולים עם השמנת יתר יש יותר עומס שלד, והעלייה בהורמונים כמו אסטרוגן ולפטין מפצה על חוסר הוויטמין D, מה שמוביל ל-BMD גבוה יותר בהשמנה.

בנוסף לאגירת ויטמין D ברקמת שומן, תוארו מספר מנגנונים פוטנציאליים נוספים לחוסר ויטמין D והשמנת יתר. אלה כוללים ירידה בהידרוקסילציה בכבד במחלת כבד שומני לא-אלכוהולי, חשיפה מופחתת לשמש בשל פחות פעילות גופנית ושימוש בבגדים שונים ובהרגלי תזונה שונים בהשוואה לרזים. לדוגמה, אנשים עם BMI גבוה מבלים פחות זמן באימון בחוץ והם פחות פעילים באופן כללי. לפיכך, יש להם פחות חשיפה לשמש בשל הפחתה בזמן שהם מבלים בחוץ.

בנוסף, אנשים עם BMI גבוה יותר נוטים לכסות את גופם, לחשוף פחות עור כאשר הם בחוץ, ולכן ייתכן שפחות ויטמין D מומר בעור עקב חשיפה לשמש באנשים עם השמנת יתר.

מספר מחקרים מצביעים על כך שרמות מוגברות של הורמון הפאראתירואיד הנובעות מחוסר ויטמין D מעודדות ליפוגנזה עקב זרימת סידן מוגברת לתאי השומן. השערה נוספת היא שוויטמין D בצורתו הפעילה 1,25(OH)D מונע אדיפוגנזה באמצעות פעולות המווסתות על ידי קולטני ויטמין D. מחקרים אלה מבטיחים, אך נדרשים מחקרים פרוספקטיביים אקראיים נוספים לקביעת האם תוספת ויטמין D עשויה להיות אופציה טיפולית למניעת השמנת יתר. עד כה, תוספי ויטמין D הראו תוצאות לא עקביות.

לסיכום, בהשמנת יתר ישנה שכיחות גבוהה של חוסר ויטמין D כנראה בגלל נפח גבוה יותר של שומן, דילול בסרום והצטברות בכבד ובשרירים. רמות נמוכות של ויטמין D עשויות להוות סיבה להשמנת יתר בשל ממצאים מעניינים על קולטני ויטמין D ברקמת השומן. חוסר ויטמין D בהשמנת יתר לא נראה שמשפיע על מסת העצם, אך ייתכנו השפעות שליליות על מערכות איברים אחרות.

ירידה במשקל משפרת את הסיכון למחלות לב וכלי דם ולסוכרת סוג 2, וכן את חוסר ויטמין D וסיבוכי השמנת יתר.

מה אומרות ההנחיות? טיפול בחוסר ויטמין D בהשמנה דורש מינונים גבוהים יותר לעומת רזים כדי להשיג את אותה ריכוז סרום. מינוני תחזוקה לא צריכים להיות שונים בין אנשים עם השמנת יתר לאנשים רזים. היחס בין ויטמין D להשמנת יתר עדיין לא ברור. יש צורך במחקרים נוספים המתמקדים בויטמין D, בקולטני ויטמין D ובהשפעות ויטמין D ברקמת השומן.

בינתיים, העניין התקשורתי ממשיך להתמקד בטיפול ומניעת השמנת יתר באמצעות ויטמין D למרות חוסר הוכחות מספקות.

Post Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir